O MINORITIH
Minoriti niso le prostori. Medtem ko kulturno četrt arhitekturno sestavljajo Minoritski samostan, Tri babe, Cerkev, Avditorij in Sodni stolp, so Minoriti predvsem samosvoja entiteta s profiliranimi vsebinami. Povezujejo dogodke s širšim kulturnim značajem: uprizoritvene, perfomativne, glasbene in filmske vsebine, ustvarjalna sodelovanja, pogovore in razstave.
Kulturna četrt Minoriti se odslej skupaj z Lutkovnim gledališčem Maribor vzpostavlja kot samosvoje prizorišče sodobnih umetnosti, ki na sveže načine predstavlja različne jezike umetniškega ustvarjanja. Gledališke produkcije – s poudarkom na lutkah, ki predstavljajo srce tega kompleksa – in scenski dogodki so prvenstvena izrazna forma, temu pa se pridružujejo razstavna, koncertna, filmska in konferenčna dejavnost. Predvsem sodobne scenske prakse iščejo, skoraj zahtevajo, nove, drugačne prostore … in minoritski kompleks kulturne četrti ponuja edinstveno izhodišče zanje. Hkrati je kompleks unikum na nacionalni ravni, saj je umeščen v nekdanji sakralni objekt. Poleg Velike dvorane – umeščene na nekdanji samostanski vrt, Male dvorane – v prostorih minoritskega samostana, zaobjema Minoritsko cerkev, Sodni stolp, Avditorij in druga priložnostna prizorišča. Minoriti prav zato niso »le« prostor, temveč edinstvena entiteta, v kateri se zgodi preplet dogajanja celotnega mesta.
Minoriti so vozlišče skorajda vseh mestnih deležnikov in festivalov, kot so: Festival Lent, Festival Borštnikovo srečanje, Stoptrik, Dokudoc, Enimation, Platforma …, mestnih producentov in institucij, hkrati pa so dragocen partner neodvisnim producentom. V prepletu naštetih se kulturna četrt osmišlja skozi izmenjavo, vzajemnost in trajnostno interakcijo; z upoštevanjem zgodovinskosti kompleksa usmerja svoje delovanje v premislek in pokončno držo, ob tem pa dopušča vso svobodo umetniške artikulacije.